Najčastejšie otázky a odpovede FAQ

1. Ako často kŕmiť? Počula som názory raz denne, dvakrát denne, alebo i celý deň v miske krmivo...

Prekrmovanie psov môže viesť až k rozvinutiu pohybových ťažkostí a k ďalším problémom podobným ľudským civilizačným chorobám. Neodporúčame celodenný prístup k potrave. Ideálne je rozdeliť dávku do niekoľkých častí podľa veku. Ak je to možné, tak malé šteniatka do veku 12 týždňov je vhodné kŕmiť 4x denne, keďže majú ešte veľmi malý žalúdok. Šteňatám v intenzívnom raste, teda v období rastu medzi 3. až 6. mesiacom, sa osvedčuje podávať stravu 3x denne. Od polroka je možné kŕmiť už iba 2x denne. Dospelý pes môže prijímať potravu 1 až dvakrát denne. Dve denné dávky sú dobrou prevenciou torzie žalúdka.

2. Je potrebné pridávať do krmiva (granule) vitamíny a minerály?

Okrem nárokov na energiu je ďalším podstatným faktorom výživy vyvážený obsah vitamínov a minerálov (predovšetkým ideálny pomer vápnika a fosforu, odporúčaný 1,3:1). Na toto výrobcovia kvalitného suchého krmiva myslia a zostavujú receptúry s vhodným obsahom týchto prvkov. Z tohto dôvodu u zdravého psa neodporúčame pridávanie vápnika a vitamínov do stravy. Ak kŕmite kvalitnými granulami prispôsobenými potrebám príslušnej kategórie, tak váš pes získa všetko potrebné vo svojej dávke krmiva.

3. Ako zistím, či kupujem kvalitné krmivo?

Čítajte zloženie a hľadajte vysoký podiel mäsovej zložky – čerstvé alebo sušené mäso (môžete nájsť i ďalšie označenia ako mäsová múčka, proteín) musí byť na prvých miestach. Jednotlivé zložky sú totiž zoradené zostupne.
Hľadajte zároveň jasne špecifikované druhy mäsa – namiesto nešpecifikovaných živočíšnych proteínov uprednostnite krmivá, ktoré obsahujú konkrétny druh – teda napr. kuracie mäso, losos, jahňací proteín a pod. Vyhnite sa nekvalitným zdrojom sacharidov - najmä sóji a pšenici, ktoré patria i k častým alergénom. V prémiovej kvalite hľadajte napr. kukuricu (pre jej optimálny glykemický index, čo napomáha k udržovaniu ideálnej hladiny krvného cukru), v superprémiovej kvalite si obvykle môžete vybrať z receptúr s ryžou alebo bez obilnín (so zemiakmi alebo strukovinami).

4. Aký je vhodný obsah bielkovín a tukov v krmive?

Odporúča sa spravidla hodnota proteínov od 22 do 35 %. Samotné materské mlieko obsahuje 33 – 35 % bielkovín v sušine, túto hranicu tak nie je vhodné prekračovať.Všeobecne odporúčame vyššie množstvo bielkovín (30 % - 35 %) malým plemenám psov, u veľkých plemien to môže byť trochu nižšie, okolo 28 % bielkovín.Obsah tuku sa líši podľa aktivity zvirať, môže sa pohybovať od 8% (staršie, obézne psy), až po 24% (pracovné či športové psy).

5. Od akého veku sa prechádza zo šteňacích granúl na dospelé?

Odporúčané vekové rozpätie pre podávanie konkrétneho krmiva je vždy uvedené na obale výrobku. Pri prechode medzi jednotlivými vekovými kategóriami nie je dobré krmivo zmeniť zo dňa na deň, ale doba zmeny je približne jeden až dva týždne. S blížiacim sa obdobím prechodu nekupujte veľké balenia a postupne začnite pridávať nové krmivo. 

6. Zmena krmiva

Prechod na iné krmivo je vhodné rozložiť na minimálne 4 dni, optimálne týždeň. Primiešavať postupne ku pôvodnému krmivu nové, adekvátny podiel. Výnimkou sú prípady akútnej hnačky, kedy je indikovaná Gastrointestinálna diéta, tam prechodné obdobie neaplikujeme, rovnako ako u niektorých ďalších tráviacich problémov. U niektorých zvierat, hlavne mačiek, môže toto obdobie trvať aj 4 týždne. 

7. Pridávajú výrobcovia do krmiva popol?

Nie, tento údaj v popise krmiva určuje obsah nespáliteľných častí organických látok, ide o anorganické soli, teda minerálne látky. Celkový obsah minerálnych látok v krmive sa určuje ako % popola. Pohybuje sa v rozpätí 4-15%, v suchom krmive zvyčajne 6-8%.

8. Prečo sú granule rovnakej značky a druhu niekedy odlišné? Znamená to odlišnú kvalitu?

Kvalitné granule sa vyrábajú z prirodzených vstupných surovín bez prídavku umelých farbív a ďalších prídavkov ovplyvňujúcich ich vzhľad, je celkom normálne a vlastne aj dôkazom takéhoto postupu, že sa granule môžu vzhľadovo pri rovnakom produkte vzájomne líšiť. Všetky vstupné suroviny však musia spĺňať prísne vstupné kritériá. 

9. Hnačka u psa – ako mám postupovať?

Aj je hnačka jednorázová (akútna), pravdepodobne ide o diétnu chybu, prípadne o prekŕmenie.Vynechajte jedno kŕmenie, sledujte, či sa hnačka opakuje. Pri opakovaní sledujte konzistenciu azafarbenie stolice. Zistenie ( napr. žltá, vodnatá, hlienovitá, čierna, zelená či s obsahom krvi) vkaždom prípade konzultujte s veterinárom. Ak pes vracia a má hnačku okamžite vyhľadajteveterinára. Mohlo by ísť o otravu.

10. Môžem psovi nasadiť veterinárne krmivo (diétu)?

Diétu pre psa môžeme rozdeliť podľa času použitia - krátkodobá a dlhodobá, prípadnetrvalá. Otázka je, čo diétou riešime. Môže ísť o akútny zdravotný problém (napr. vracanie, hnačka) čo obvykle vyžaduje krátkodobú hladovku a potom ďalšie diétne opatrenia. V prípade dlhodobej diéty riešime buď nadváhu, alebo iné zdravotné komplikácie, ako je intolerancia, alergia, ochorenia pečene apod. Dlhodobá psia diéta sa nazýva veterinárna diéta. Výber, spôsob a čas použitia vhodného diétneho krmiva určuje veterinárny lekár. 

11. Kastrácia – ako upraviť výživu?

Kastrácia v tele spôsobuje veľké hormonálne zmeny, ktoré majú vplyv na celkový metabolizmus. Preto psi i mačky po kastrácii majú tendenciu priberať. Kastrované zvieratápotrebujú len 75 – 80 % pôvodného množstva energie (kalórií). Preto je vhodné vyberať krmivá s označení Light, Sterilised, čí Low Energy. Popri tom motivujte zviera k aktivite – zábava, šport, prechádzky.

12. Problém s prijímaním veterinárnej diéty. Zrejme nechutí.

Výrobcovia majú maximálnu snahu robiť veterinárne krmivá chuťovo atraktívne, takýto problém však môže nastať. Často to súvisí aj s aktuálnym zdravotným stavom zvieratka - nechutenstvo býva pri mnohých ochoreniach sprievodným javom. V ponuke máme pri niektorých receptúrach nielen suché krmivo, ale i vlhké varianty v podobe konzerv. Tie môžete podávať ako plnohodnotnú a jedinú stravu alebo nimi iba dochutiť samotné veterinárne granuly. Alebo je vhodné namáčanie granuliek tesne pred podávaním či pridávanie olejov a vývaru - o tomto sa však so svojím veterinárom, pri niektorých diagnózach to môže byť kontraindikáciou.

13. Kúpil som konzervy s obsahom 100% mäsa, uvedené je na nich že je to kompletné krmivo. Môžem považovať údaj za správny?

Je potrebné prečítať zloženie. Niektoré konzervy naozaj obsahujú iba svalovinu, resp. mäso a vývar. Pro občasnom kŕmení konzervami s obsahom čistého mäsa to nie je problém, ale ak by ste chceli kŕmiť takými konzervami dlhodobo, odporúčame pridať ďalšie zložky (ideálne hotový mix vločiek s vitamínmi a minerálmi). 

 

 

V Nitre 10.3.2023​​​​​
Vypracoval: Ing. Marián Klbik